KADIN SIĞINMA EVİ
 

Kadın Sığınma Evi çalışmaları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Riskleri Önleme Vakfı arasında imzalanan işbirliği protokolü ile yürütülmektedir. Sosyal Riskleri Önleme Vakfı kendi imkânları ve büyük bir özveriyle, sığınma ve korunma hizmetlerini 2010 yılından itibaren yerine getirmeye çalışmıştır. Verilen hizmetlerin daha etkin bir şekilde yapıla bilinmesi için 2 Kasım 2014 tarihinde işbirliği protokolü imzalandı.

Ülkemizde kadın sorunları ve kadına yönelik şiddet, önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Şiddete uğrayan kadınlara yönelik devletin vermesi gereken hizmetler bulunmaktadır.

Bu hizmetler arasında en önemlisi şiddete maruz kalan kadının koruma altına alınması, güvenli bir şekilde hayatını idame ettirebileceği bir sığınma evinde uygun koşulların yaratılmasıdır. Bunun yanı sıra şiddete uğrayan kadınların hayatını kazanabilmesi için iş ortamına kavuşturulması, psikolojik ve hukuksal destek sağlanması gibi hizmetler verilmektedir.

Protokol uyarınca Sosyal Riskleri Önleme Vakfı ile Sosyal Hizmetler Dairesi’nin yerine getireceği bir takım sorumluluklar bulunmaktadır. İşbirliği ile ihtiyaç duyanlara çok daha iyi ve kaliteli hizmet verilmesi olanağı sağlanmıştır.

Protokol çerçevesinde, Sosyal Hizmetler Dairesi aracılığıyla Sığınma Evi’ne sevk edilecek kadınların, hizmetleri Sosyal Riskleri Önleme Vakfı tarafından karşılanmaktadır.  Bakanlık verilen hizmetlere karşılık Vakfa katkıda bulunmaktadır.

Sığınma Evi’nde barınan kadınlar, Dairenin sosyal hizmetler uzmanları tarafından ziyaret edilmekte, psikolojik ve hukuksal destek sağlanmakta ve istihdam edilmelerine yönelik çalışmalar yapılmaktadır.