25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı UluslarArası Mücadele Günü,  kadına karşı şiddet sorunun  gündeme getirildiği,  kadına yönelik şiddetten sadece kadınların değil, çocukların, aile kurumunun ve  toplumun da   zarar gördüğüne dikkat çeken  önemli bir gündür.

‘Kadın Sığınma Evinin Çalıştırılmasına Yönelik İşbirliği Protokolü’ imzalandı.

Protokole, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar ile Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Başkanı Hatice Düzgün imza koydu.
“Şiddete uğrayan kadınlara verilecek olan çeşitli hizmetler var. Devletin yapması gereken çeşitli hizmetler var ve bu hizmetlerden biri bu tür muameleye maruz kalan kadının koruma altına alınması, güvenli bir şekilde hayatını idame ettirebileceği bir sığınma evine güvenli bir şekilde yaratılabilmesidir.”
Gürpınar, bu tür muameleye maruz kalan kadınlara hukuksal, psikolojik, çalışma hayatına katlımı ve bunun gibi birçok destek sağlanacağını belirtti.
Vakfın bu güne kadar kendi özverisi ile hizmetlerini yerine getirmeye çalıştığını kaydeden Gürpınar, ancak birçok sıkıntı ile karşılaşıldığını anlattı.
Gürpınar, Bakanlığın, Sosyal Riskleri Önleme Vakfı’na bu tür hizmetlerin daha iyi şekilde yürütülebilmesi için birtakım katkılar yapmak istediğini de anlattı.
“Bakanlık olarak kadın sorunlarına çok geniş perspektiften bakışımız var. Sadece korunmakla sınırlı olmayan toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayacak, kadının toplumdaki statüsünü yükseltecek projeler üzerinde çalışıyoruz. Bunlar içerisinde kurumsallaşmayı sağlayacak en önemli yasamız toplumsal cinsiyet eşitliği dairesinin kurulması ile ilgili yasadır. Şu anda meclis alt komitesinde görüşülmektedir. Umarız bu hafta içerisinde alt komitedeki görüşmeleri tamamlayacak ve süratle bakanlar kurulunun gündemine gelecek. Genel Kurulda da bu ay onaylanacağını ve yürürlüğe gireceğini düşünüyoruz.”
Bakan Gürpınar, yasanın geçmesi ile kadın sorunlarını bütünsellik içerisinde her boyutu ile ele alınacağını ve bu konuda çalışacak kurumsal bir yapıya kavuşulacağını vurguladı.
Sosyal Riskleri Önleme Vakfı Başkanı Hatice Düzgün ise bakanlık ile işbirliği çerçevesinde gelinen noktadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Vakfın sorunları ve çalışmaları ile ilgili bilgiler de aktaran Düzgün, Bakanlık ile yapılan çalışmalardan duyduğu onuru dile getirdi.